Το... VAR έσωσε τον Παναθηναϊκό στη Ριζούπολη

Δημήτρης Καλαϊτζής06 Ιανουαρίου 2021

VAR και Ιωαννίδης έσπρωξαν τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Από ωραία μπαλιά του Χατζηγιοβάνη προς τον Χουάνκαρ από δεξιά, ο Ισπανός έκανε το γύρισμα και ο Φώτης Ιωαννίδης κέρδισε την κόντρα με τον Βέρνχουλστ για το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το ματς, όμως ο Απόλλων απείλησε με κοντινό σουτ του Σωτήρη Τσιλούλη στο 25’.

Στο 28’ ο Νίκος Ιωαννίδης μπήκε με αξιώσεις στα «καρέ» του «τριφυλλιού» και ο Διούδης έπεσε άτσαλα πάνω του, με αποτέλεσμα αμφότεροι να τραυματιστούν (ο φορ των γηπεδούχων διακομίστηκε με ασθενοφόρο σε νοσοκομείο), ενώ ο διαιτητής Κουτσιαύτης πήρε πίσω την απόφαση για πέναλτι, επειδή είχε προηγηθεί χέρι του Ιωαννίδη.

Ο Ζαγαρίτης αποβλήθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο νεαρός μπακ μάρκαρε τον Τσιλούλη που έμπαινε στην περιοχή από δεξιά, ο ρέφερι έδειξε αρχικά πέναλτι, ωστόσο, ο VAR ήλεγξε τη φάση και υπέδειξε ορθά το φάουλ στα όρια της περιοχής, με τον Ζαγαρίτη να παίρνει δεύτερη κίτρινη και να αποχωρεί από το παιχνίδι.

Στο 77’ ο Μπεντινέλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με ένα σημαντικό διπλό από τη Ριζούπολη.