Το Περιστέρι πήρε την πρόκριση σε ματς «θρίλερ» κόντρα στην ΑΕΚ

Metrosport Team27 Απριλίου 2023

Σε ενα παιχνίδι για «γερά νεύρα» που οδηγήθηκε στην παράταση δυο φορές, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στα Λιόσια με 99-113 απο το Περιστέρι, που πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ της Basket League εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία με Μπίλαν, Περσίδη και Φρανσίσκο (5-11, 3'). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και μείωσε με τον Μάιλς (11-13, 5'). Η Ένωση συνέχισε να πιέζει και με τους Μίτσελ και Ουίλιαμς να μπαίνουν στην εξίσωση το προβάδισμα άλλαξε χέρια (19-16, 7'). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και με τον Ουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά (25-16, 8'). Ο Οριόλα φώναξε παρών και η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 9 πόντων για το 27-18.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο πλάνο τους, ο Μπίλαν έγινε αιχμή του δόρατος και η διαφορά μειώθηκε (32-30, 13'). Ο Φρανσίσκο ήταν ζεστός, ανέλαβε πρωτοβουλίες και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (34-37, 15'). Ο Λεμάρ έβαλε και πάλι την ΑΕΚ μπροστά με τρίποντο (39-37, 16'). Αυτό δεν κράτησε για πολύ. Το Περιστέρι είχε γρήγορο ρυθμό και πήρε πάλι τον έλεγχο με Μπίλαν και Κασελάκη (39-47, 18'). Ο Ντένμον φώναξε παρών και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (39-53, 19'). Ο Λεμάρ μείωσε με βολές, με τον Κασελάκη να γράφει τον επίλογο του ημιχρόνου για το 41-54.

Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να μαζέψει τη διαφορά και μείωσε με Λεμάρ και Ουίλιαμς (50-57, 23'). Το Περιστέρι είχε απαντήσεις όμως και χάρη σε Ντένμον και Χάμερ ανέκτησε τη διψήφια διαφορά (52-63, 24'). Ο Ντένμον ανέλαβε δράση και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (56-68, 26'). Η ΑΕΚ αντέδρασε χάρη στην άμυνά της. Οριόλα, Ξανθόπουλος και Λεμάρ έδωσαν λύσεις, μειώνοντας (66-70, 28'). Το Περιστέρι αντέδρασε, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά με τον Χάμερ (66-75, 29'). Ο Λεμάρ με βολές μείωσε σε 68-75 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Μάρκους Ντένμον ήταν ζεστός και έφερε ξανά το Περιστέρι στο +10 (70-80, 32'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει αλλά το Περιστέρι κρατούσε τον έλεγχο με τον Φρανσίσκο (75-85, 36'). Η Ένωση έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει με τον Μίτσελ (79-85, 37'). Η άμυνα της Ένωσης ανέβασε στροφές, ο Λεμάρ βγήκε μπροστά και η ΑΕΚ μείωσε σε απόσταση βολής (85-86, 51'' για το τέλος. Ο Ντένμον με 1/2 βολές έγραψε το 85-87, με τον Φλιώνη να ισοφαρίζει σε 87-87. Στην τελευταία επίθεση ο Φρανσίσκο έκανε σουτ με πολύ κακές προϋποθέσεις, το οποίο δεν βρήκε στόχο και έτσι οτ ματς πήγε στην παράταση.

Η ΑΕΚ μπήκε στην παράταση με την ίδια διάθεση και την ίδια ενέργεια και χάρη στον Ουίλιαμς πήρε προβάδισμα (90-87, 42'). Οι παίκτες του Καντζούρη συνέχισαν να οδηγούν το Περιστέρι σε κακές επιθέσεις, κρατώντας τον έλεγχο. Το Περιστέρι δεν ξέφυγε από το πλάνο του και με επί μέρους 4-0 από Χουγκάζ και Χάμερ πέρασε ξανά μπροστά (90-91, 43'). Ο Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (92-91), όμως ο Φρανσίσκο με μεγάλο σουτ έγραψε το 92-94. Ο Ουίλιαμς απάντησε για το 95-94στο 44ο λεπτό. Ο Ντένμον έβαλε το Περιστέρι ξανά μπροστά με 95-96, με τον Μίτσελ να κερδίζει φάουλ στα 4,2'' για το τέλος. Ο σέντερ της Ένωσης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 96-96. Ο Φρανσίσκο πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ, όμως το τρίποντο δεν βρήκε στόχο και έτσι το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση.

Στη δεύτερη παράταση ο Φρανσίσκο φώναξε παρών και το Περιστέρι πέρασε μπροστά (99-100, 46'). Ο Κασελάκης μίλησε μετά από ώρα και με τη βοήθεια του Χάμερ το Περιστέρι έχτισε διαφορά (99-104, 47'). Ο Ντένμον προσέφερε έτοιμο καλάθι στον Χάμερ για το 99-106 των φιλοξενουμενων 2 λεπτά πριν από το τέλος. Η ομάδα του Σπανούλη κράτησε τον έλεγχο, η ΑΕΚ δεν είχε απαντήσεις και έτσι κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87 (κδ), 96-96 (α'παρ), 99-113 (β'παρ).