Το παραμύθι της Δανίας συνεχίζεται, πέρασε στα ημιτελικά με 2-1 επί της Τσεχίας

Πέτρος Χαριζακλής03 Ιουλίου 2021

Κι όμως! Το παραμύθι της Δανίας στο Euro 2020 συνεχίζεται και μάλιστα οι Σκανδιναβοί συνεχίζουν να ονειρεύονται ακόμη και χωρίς τον Ερισκεν. Η ομάδα του Χιούλμαντ ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 2-1, περνώντας στα ημιτελικά, όπου την περιμένει ο νικητής του ζευγαριού Ουκρανία-Αγγλία.

Οι Δανοί ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο αφού στο 5ο λεπτό ο Ντιλέινι βρέθηκε μόνος του στην περιοχή των Τσέχων και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 42' ο Μέλε έβγαλε τρομερή ασίστ στον Ντόλμπεργκ και εκείνος πέτυχε το δεύτερο γκολ της Δανίας.

Οι Τσέχοι μπήκαν ιδανικά στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησαν στο 47ο λεπτό με τον Μπαράκ.

Ενα λεπτό αργότερα ο Σικ με δεξί πλασέ μείωσε σε 1-2 για την ομάδα του και την έβαλε ξανά στο παιχνίδι. Αυτό είναι το 5ο γκολ του επιθετικού της Λεβερκούζεν.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, περισσότερες για τους Τσέχους που όμως δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και οι Δανοί πέρασαν στην επόμενη φάση.