To πάλεψε για 25 λεπτά ο Ηρακλής αλλά έμεινε εκτός final four

Metrosport Team26 Μαρτίου 2021

Ο Ηρακλήςέφτασε μέχρι την πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου έφτασε ένα βήμα πριν το φάιναλ φορ και ονειρεύτηκε έναν ευρωπαϊκό τίτλο, ωστόσο ηττήθηκε με 80-105 από την Ιρόνι. Οι Ισραηλινοί θα αντιμετωπίσουν στον έναν από τους δύο ημιτελικούς της διοργάνωσης, τη ρωσική Πάρμα στις 23 Απριλίου.

Για ένα παιχνίδι αυτής της κρισιμότητας, ο Ηρακλής αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων. Περιορίστηκε σε κάποια μικρά ξεσπάσματα που του επέτρεψαν προσωρινά να πλησιάσει την Ιρόνι που είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικεντρώνεται πια στην ελληνική Basket League.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ νευρικά στο παιχνίδι και στο πρώτο εξάλεπτο βρέθηκε πίσω με 13 πόντους (6-19) όμως μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά μείωσε στους έξι (13-19). Είχε όμως σοβαρά προβλήματα στο πρώτο μισό του γηπέδου, κάτι που αποτυπώθηκε στους 27 πόντους που είχαν οι Ισραηλινοί στην πρώτη περίοδο που έκλεισε με σκορ 18-27 υπέρ της Ιρόνι.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος επιχείρησε μέσα από μία άμυνα ζώνης «3-2» να βελτιώσει την αμυντική εικόνα του Ηρακλή που στα μέσα της δεύτερης περιόδου συνέχισε να είναι μακριά από την αντίπαλο του στο σκορ (24-36). Με ένα νέο ξέσπασμα όμως, κατάφερε να γίνει και πάλι απειλητικός αφού μείωσε στο 17', στο 33-37. Προσωρινά όμως, αφού η Ιρόνι βρέθηκε στο +13 (35-48) και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 10 (40-50).

Ο Ηρακλής μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και βγάζοντας ένταση στην άμυνα του, πλησίασε στους τέσσερις (48-52) όμως η Ιρόνι διατήρησε τον έλεγχο και ξέφυγε για πρώτη φορά με 15 στο 29' (53-68) με ένα σερί 16-5. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Ηρακλής βρισκόταν σε πολύ δύσκολη θέση (55-72). Στην τέταρτη περίοδο οι Ισραηλινοί έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 και ο Ηρακλής δεν είχε πια τρόπο επιστροφής.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 55-72, 80-105

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Φίλιος 3, Γκιουζέλης 6, Χάτσερ 7, Σχίζας 3, Βεργίνης 4, Ιμπανκς 19, Ενετσιόνια 2, Χάγκινς 8, Χάνλαν 14, Καββαδάς 1, Σαρικόπουλος 4, Σαγκς 9

Ιρόνι (Γκρίνμπεργκ): Κορνέλιους 6, Λέβι 2, Λίμοναντ 2, Ανγκόλα 27, Καρέιρα 6, Νταν 6, Μεγίνσε 26 (10 ριμπάουντ), Μίλερ 19, Σέλντεν 11