Το «κίτρινο υποβρύχιο» τορπίλισε την Μπάγερν Μονάχου

Metrosport Team12 Απριλίου 2022

Έχοντας το 1-0 του πρώτου αγώνα ως παρακαταθήκη, η Βιγιαρεάλ γνώριζε πως είχε πολύ δύσκολο έργο στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου και πως η πρόκριση για τα ημιτελικά θα ερχόταν με μεγάλη δυσκολία.

Οι Βαυαροί μπήκαν μουδιασμένοι, παρά την ασφυκτική πίεση που ασκούσαν στο «κίτρινο υποβρύχιο» και όσο η ώρα περνούσε χωρίς να βρίσκουν το πολυπόθητο γκολ, το άγχος περνούσε σε αυτούς.

Ωστόσο ο άνθρωπος-γκολ, έδωσε τη λύση για μια ακόμη φορά στην Μπάγερν, καθώς ο «Λέβα» σκόραρε στο 53ο λεπτό, έπειτα από υψηλό πρέσινγκ και κλέψιμο της μπάλας.

Οι Γερμανοί συνέχισαν να ασκούν πίεση στους Ισπανούς, προκειμένου να βρουν το γκολ που θα τους στείλει στην επόμενη φάση, ωστόσο το πολυπόθητο τέρμα το πέτυχαν εν τέλει οι φιλοξενούμενοι.

Ο Τσουκουέζε, ο οποίος στο 84' είχε περάσει ως αλλαγή, «σόκαρε» την Μπάγερν στο 88ο λεπτό και έτσι έδωσε σκορ πρόκρισης στην Βιγιαρεάλ, η οποία προκρίθηκε στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.