Θρίαμβος του Άρη, «σάρωσε» στο ντέρμπι τον Ηρακλή

Metrosport Team10 Μαρτίου 2021

Καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Άρης θριάμβευσε με 54-76 με αντίπαλο τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Στον αγωνιστικό χώρο εμφανίστηκε μόνο το φάντασμα του Γηραιού, που δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη του επί του Περιστερίου.

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στις δύο πρώτες περιόδους. Έχοντας κλείσει τα ατού του Ηρακλή και με την ευστοχία στα τρίποντα να είναι το μεγάλο του όπλο, προηγήθηκε μέχρι και με δέκα (10-20) λίγο πριν το φινάλε της 1ης περιόδου και με 11 πόντους (24-35) στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στο +12, ωστόσο, ένα τρίποντο του Βεργίνη την έριξε στους εννιά (29-38).

Ο Ηρακλής δεν έβρισκε λύσεις ούτε στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Ο Άρης με τρίποντο του Κουζέλογλου και δίποντο του Ντεκόζι αύξησε το προβάδισμά του στο +15 και από εκεί και πέρα άρχισε ο εφιάλτης των γηπεδούχων. Ο Γηραιός δεν πέτυχε καλάθι για περίπου επτά λεπτά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι κίτρινοι και εκτόξευσαν την διαφορά στο +22 (29-51).

Εκεί, ουσιαστικά, κρίθηκε και το ματς, καθώς ο Ηρακλής δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει. Ο Άρης έως το φινάλε της 3ης περιόδου ήταν μπροστά με 25 (34-59)! Ο Ηρακλής έκανε την τελευταία του προσπάθεια στο 4ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 8-0 μείωσε στους 17 (42-59), αλλά δεν είχε τις ψυχικές δυνάμεις για να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο. Το ντισκαλιφιέ του Βεργίνη έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να προηγηθεί με 26 και με απλή διαχείριση μέχρι το τέλος επικράτησε με 54-76.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76