Θρίαμβος της Ντιναμό Κιέβου και πρόκριση, επίδειξη δύναμης της Μπόντο Γκλιμτ

Metrosport Team27 Ιουλίου 2022

Με μόλις δύο ξένους, χωρίς έδρα και με ανοιχτές τις πληγές του πολέμου, η Ντινάμο Κιέβου έμοιαζε ξεγραμμένη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Ύστερα από το 0-0 στην Πολωνία, οι Ουκρανοί έκαναν σπουδαία νίκη 2-1 στην παράταση μέσα στην Κωνσταντινούπολη και σόκαραν τον Ζόρζε Ζεζούς.

Ο αγώνας ήταν ανοιχτός, με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ισμαΐλ Γιουκσέκ στο 53' και το γκολ του Βιτάλι Μπουγιάλσκι έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 70', όμως ο Ένερ Βαλένσια απέτυχε να ισοφαρίσει. Λίγο αργότερα, ο Εμρέ Μορ που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μπρούμα. Εν τέλει, ο Ατίλα Σάλαϊ βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 89' κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, η Ντινάμο είχε περισσότερες τελικές και βρήκε δεύτερο γκολ με τον Αλεκσάντρ Καραβάεφ, με συνέπεια να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο, στέλνοντας τη Φενέρμπαχτσε στο Europa League.