Θρίαμβος ΠΑΟΚ με σούπερ Σόρτερ και 100άρα, ναυάγιο ο Αρης

Metrosport Team05 Ιανουαρίου 2020

Επιστροφή στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές για τον ΠΑΟΚ στην καλύτερη στιγμή και με τον πιο εμφατικό τρόπο κόντρα στον μισητό του αντίπαλο. Ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στην 4η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποιώντας έναν θρίαμβο επί του Αρη, τον οποίο και διέλυσε με 101-84.

Ο Αρης δεν βρήκε λύσεις αρκετές φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ., ο ΠΑΟΚ τα κατάφερε σε μεγαλύτερο ποσοστό και με την βοήθεια του κόσμο του έφτασε σε μια σπουδαία νίκη και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας πλέον και την ισοβαθμία με τον συμπολίτη του.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της τεράστιας νίκης του ΠΑΟΚ ήταν οι Σμιθ (26π.) και Σόρτερ (23π.), με τους Μπεστ (12π.) και Μπράουν (11π.) να δίνουν επιπλέον λύσεις. Από τους ηττημένους, ο Ντραγκίσεβιτς (19π.) ήταν ο καλύτερος, με τον Μιλόσεβιτς να προσθέτει 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τρομεροί Σόρτερ και Σμιθ, χαμένη ευκαιρία με Ντραγκίσεβιτς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και είχε την πρωτοβουλία. Επέβαλλε τον δικό του ρυθμό και από την αρχή της περιόδου βρισκόταν μπροστά στο σκορ (7-3, 20-15). Οι επιθέσεις των δύο ομάδων ήταν σε υψηλά επίπεδα, με τον ΠΑΟΚ να έχει σε εξαιρετική κατάσταση των Σόρτερ να πετυχαίνει 13 πόντους και να τον Μπράουν να δίνει λύσεις με τρίποντα από απόσταση 10 μέτρων. Ο Δικέφαλος έκανε σερί 12-5 και τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +8. Από τον Αρη έπαιζε μόνο ο Ντραγκίσεβιτς, με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αρης έκανε ένα σερί 7-0 (35-31) δείχνοντας πως δεν θα παρατήσει το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει πάντως το προβάδισμα. Ενα σερί 8-4 από τους φιλοξενούμενους έφερε το σκορ στον πόντο (46-45), με τον Αρη να έχει την ευκαιρία να προηγηθεί με τον Ντραγκίσεβιτς 2.35 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά μεγάλα τρίποντα από Σόρτερ και Σμιθ όπως και οι λάθος επιλογές του Αρη έφεραν και πάλι την διαφορά στους δέκα (57-47).

Σερί 6-0, μονοψήφια διαφορά αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στο τρίποντο

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ μεγάλωσε σχετικά γρήγορα την διαφορά στο +14 (65-51) με πέντε σερί πόντους του Σμιθ. Ο Αρης με δικό του σερί 6-0 και τον Γκετσεβίτσιους σε εξαιρετική κατάσταση κατέβασε την διαφορά στους οκτώ (65-57). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από το τρίποντο με Σχίζα και Μπεστ και ανέβασε την διαφορά στο +15 (78-63) που ήταν και το σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διαχειριστεί την μεγάλη του διαφορά, ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα του Μπεστ και δεν επέστρεψε στον Αρη σε καμία περίπτωση να πλησιάσει σε μονοψήφια διαφορά πόντων. Η ομάδα του Χαραλαμπίδη ήθελε να πιάσει τους 100 πόντους και τα κατάφερε στο τέλος, ενώ ο Αρης συνέχισε να είναι άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 26, Σχίζας 8, Σόρτερ 23, Ουίγκινς 9 (10 ριμπ.), Νόουλς 8, Μπράουν 11,Μαργαρίτης 4, Μπεστ 12

Αρης (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 15, Φλιώνης 3, Μιλόσεβιτς 12 (9 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 7, Ντραγκίσεβιτς 19, Μπράουν 14, Σλαφτσάκης 7, Μόρις 7