Θρίαμβος για την Αταλάντα στο «Σαν Σίρο»!

Δημήτρης Καλαϊτζής23 Ιανουαρίου 2021

Ποιος είδε την Αταλάντα στο «Σαν Σίρο» και δεν φοβήθηκε; Η ομάδα από το Μπέργκαμο παίζοντας καταιγιστικό ποδόσφαιρο, ισοπέδωσε με 3-0 τη Μίλαν, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A΄

Μ΄ αυτό το τρίποντο, οι νικητές μείωσαν στον έναν πόντο την απόστασή τους από την τρίτη θέση, ενώ από την άλλη πλευρά, οι ροσονέρι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στο Πρωτάθλημα, όμως διατηρήθηκαν στην κορυφή, καθώς η Ίντερ κόλλησε στο 0-0 με την Ουντινέζε εκτός έδρας.

Στα του αγώνα, η Αταλάντα ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ρομέρο στο 26΄.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίλισιτς.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του έδωσε ο Ζαπάτα, ο οποίος έγραψε το 3-0 στο 77΄.