Θρίαμβος για Λίβερπουλ στο Λονδίνο, κόστισε η αποβολή στην Τσέλσι

Δημήτρης Καλαϊτζής20 Σεπτεμβρίου 2020

Η αποβολή του Κρίστενσεν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κόστισε ακριβά στην Τσέλσι, που γνώρισε την ήττα από τη Λίβερπουλ με 2-0 στο «Στάμοφορντ Μπριτζ».

Οι «κόκκινοι» σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο Πρωτάθλημα και την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται την Άρσεναλ στο «Άνφιλντ», ενώ οι μπλε δοκιμάζονται στην έδρα της Γουέστ Μπρομ.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Κλοπ ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ το 50΄. Μετά από άψογη συνεργασία του Σαλάχ με τον Φιρμίνο, ο Βραζιλιάνος έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Μανέ, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Κέπα για το 0-1.

Τα πάντα τελείωσαν τέσσερα λεπτά μετά, όταν ο γκολκίπερ της Τσέλσι υπέπεσε σε τραγικό λάθος και ο Μανέ δεν έχασε την ευκαιρία να πάει χαμένη, κάνοντας το 0-2.

Η αρμάδα του Λάμπαρντ είχε την ευκαιρία να ξανά μπει στο παιχνίδι με το πέναλτι που κέρδισε στο 73΄, όμως ο Ζορζίνιο δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον που έπεσε σωστά και το απέκρουσε.