Τα late γκολ του ΠΑΟΚ που του χαρίζουν βαθμούς

Πέτρος Χαριζακλής10 Απριλίου 2021

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποιεί μια αρκετά μέτρια χρονιά, η οποία θέλει να λήξει τουλάχιστον με την έξοδο στην Ευρώπη και την κατάκτηση του Κυπέλλου. Οι «ασπρόμαυροι» είναι μια ομάδα που και επί Φερέιρα αλλά πολύ περισσότερο επί Γκαρσία, βρίσκει συχνά δίχτυα στο τελευταίο δεκάλεπτο των αγώνων της. Είναι τα λεγόμενα late γκολ που έχουν χαρίσει 10 από τους 50 βαθμούς του Δικεφάλου και το προβάδισμα για τον τελικό του Κυπέλλου.

Με αφορμή το γκολ του Μουργκ στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο 94ο λεπτό με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ που έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον Δικέφαλο του Βορρά για τον τελικό του Κυπέλλου, καταγράψαμε τα φετινά late goal της ομάδας του Γκαρσία σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Η πρώτη φορά που ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε βαθμό στο πρωτάθλημα ήταν τον Οκτώβριο στο 1-1 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Τόμας Μουργκ ήταν και πάλι ο άνθρωπος της τελευταία στιγμής και με κοντινή κεφαλιά στο 89ο λεπτό χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Την επόμενη αγωνιστική οι «ασπρόμαυροι» δυσκολεύτηκαν για 87 λεπτά στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό. Στο 88’ ο Νίκα Νινούα με φανταστική εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα της νίκης στην ομάδα του ενώ στο 95’ ο Τσόλακ «κλείδωσε» το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Τρεις εβδομάδες αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε μια εντός έδρας νίκη στις καθυστερήσεις. Ο Ομάρ Ελ Καντουρί μπήκε στο ημίχρονο στη θέση του Εσίτι και στο 91ο λεπτό «έγραψε» το 2-1 για τον Δικέφαλο με γυριστό μέσα από την περιοχή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ, πρώτη κεφαλιά του Τσόλακ και δεύτερη του Κρέσπο.

Τον Δεκέμβριο ο Δικέφαλος άφησε το χούι των late goal, ωστόσο το επανέφερε στις αρχές του νέου έτους. Ηταν 3 Ιανουαρίου του 2021 όταν η Λάρισα υποδεχόταν την ομάδα του Γκαρσία. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 69’ με τον Πινακά, ωστόσο ο αρχηγός των «ασπρόμαυρων», Αντελίνο Βιεϊρίνια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 96ο λεπτό με κρύο αίμα ισοφάρισε και έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Ένα μήνα αργότερα ήταν η σειρά του Σβέριρ Ινγκασον να χαρίσει βαθμό στην ομάδα του στο τέλος του παιχνιδιού. Ηταν το εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με τον Ουάρντα αλλά τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν το ματς στο δεύτερο ματς. Ο Ισλανδός αμυντικός στο 88’ με προβολή ισοφάρισε σε 2-2.

Ξανά αρχές του μήνα, αυτή τη φορά του Μαρτίου. Ηταν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ ΠΑΟΚ και Αρη. Ο Αρης βρέθηκε να κερδίζει με 0-2 στο 69’, ο Δικέφαλος όμως έκανε μια τελική αντεπίθεση στο τελευταίο επτάλεπτο. Αρχικά στο 87΄ο Βαρέλα με βαθιά μπαλιά έδωσε στον Κρμέντσικ, εκείνος με κεφαλιά στον Ινγκασον και ο Ισλανδός με σουτ μεγάλου επιθετικού «σκότωσε» τον Μπουσέ. Στο 92΄ο Ισλανδός αμυντικός κέρδισε πέναλτι από τον Μπουσέ και ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε σε 2-2.

Συνολικά 17 από τα 52 γκολ του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, μόνο τα επτά έδωσαν τους δέκα βαθμούς που προαναφέραμε.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1 18/10/2020 Φερέιρα: 89’ γκολ του Μουργκ με κεφαλιά

Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 1-3 1/11/2020 Γκαρσία: 88ο λεπτό το 1-2 με απευθείας φάουλ του Νινούα, 95’ γκολ με πέναλτι του Τσόλακ το 1-3

Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΟΚ 1-3 8/11/2020 Γκαρσία: 95’ το 1-3 του Ντόουγκλας με πέναλτι

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 2-1 27/2/2021 Γκαρσία: 84’ Ζίφκοβιτς μείωσε σε 2-1

ΠΑΟΚ-Αρης 2-2 7/3/2021 Γκαρσία: 87’ Ινγκασον το 1-2, 94’ Βιεϊρίνια το 2-2 με πέναλτι

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-1 14/3/2021 Γκαρσία: 84΄Κρμέντσικ το 2-1

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1 21/3/2021 Γκαρσία: 89΄Ζίφκοβιτς το 3-1