ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό της Αταλάντα στο «Ανφιλντ», με το ένα πόδι στα ημιτελικά η Λεβερκούζεν

Πέτρος Χαριζακλής12 Απριλίου 2024

Ένα τεράστιο διπλό στο «Άνφιλντ» πήρε η Αταλάντα, κερδίζοντας με 3-0 τη Λίβερπουλ και έκανε αποφασιστικό βήμα για να περάσει στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Για τους Ιταλούς δύο γκολ πέτυχε ο Σκαμάκα και ένα ο Πάσαλιτς.

Στη Γερμανία, η Λεβερκούζεν με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, κέρδισε με 2-0 τη Γουέστ Χαμ και συνέχισε για 42ο παιχνίδι αήττητη τη φετινή χρονιά. Σκόρερ για τις «ασπιρίνες» ήταν ο Χόφμαν στο 83' και ο Μπόνιφεϊς στο 91ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο Γιουρόπα Λιγκ:

Λίβερπουλ-Αταλάντα 0-3

Μίλαν-Ρόμα 0-1

Λεβερκούζεν-Γουέστ Χαμ 2-0

Μπενφίκα-Μαρσέιγ 2-1

Προβάδισμα της Βίλα

Στο «Βίλα Παρκ» η Αστον Βίλα κέρδισε με 2-1 τη Λιλ και έκανε το μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα του Εμερι ήταν καλύτερη από τους Γάλλους και πιο αποτελεσματική. Ο Γουότκινς στο 13' άνοιξε το σκορ ενώ ο ΜακΓκιν στο 56' «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Λιλ ήταν να μειώσει στο 85ο λεπτό ο Ντιακιτέ.