Τεράστιο διπλό για τον Μακεδονικό και στο -5 από την κορυφή

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Ιανουαρίου 2023

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, ο Μακεδονικός επέστρεψε στα τρίποντα, καθώς επικράτησε 2-1 της Βέροιας εκτός έδρας, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Super League 2.

Μ΄ αυτό το τρίποντο η ομάδα του Γιώργου Αμανατίδη ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ μείωσε στους πέντε βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή. Πλέον στρέφει την προσοχή της στο επόμενο παιχνίδι που ακολουθεί με τη Λάρισα (8/1, 14.45) στο γήπεδο της Ευκαρπίας.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι ''πράσινοι'' μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Λεωνιδόπουλο στο 14΄.

Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ορφανίδη, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια στο 39΄.

Στην επανάληψη, ο Μακεδονικός έψαξε το δεύτερο γκολ και το βρήκε στο 77ο λεπτό με τον Σιμόνι.

Στα εναπομείναντα λεπτά, το μόνο που άλλαξε, ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λισγάρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 92΄. Σπουδαία νίκη, η τέταρτη συνολικά στο Πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

Βέροια: Παπαδόπουλος, Μουχάλης (82′ Μπούζας), Ντουμάνης (82′ Ιωάννου), Στίκας, Μαραγκός, Μασούρας (90+2′ Παπατζίκος), Ορφανίδης (67′ Μπλέτσας), Φασίδης, Μπελεβώνης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι.

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος (88′ Κοτταρίδης), Τσιλιγγίρης (75′ Χασάνογλου), Σάντσεθ (46′ Ζαννάκης), Σιμόνι (90+4′ Ταχματζίδης).