Τεράστια νίκη-πρόκριση της Εθνικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο επί του Βελγίου

Στέφανος Αβραμίδης14 Νοεμβρίου 2022

Η Ελλάδα θα είναι στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ του 2023 καθώς νίκησε το Βέλγιο με 70-72 μέσα στη «Mons Arena» και σε συνδυασμό με τη νίκη της Σερβίας επί της Τουρκίας με 77-76 στο Βελιγράδι, η «επίσημη αγαπημένη» πήρε το εισιτήριο για τη διοργάνωση που θα γίνει επί ασιατικού εδάφους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο καταπληκτικός Γιαννούλη Λαρεντζάκη που έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 20 πόντους (6/14 σουτ), 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και μία καταπληκτική κρίσιμη άμυνα πάνω στον Ομπασοχάν που μας έκανε τεράστια ζημιά (30 πόντοι) στα 1,8 δευτερόλεπτα.

Ο αγώνας

Η Εθνική μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 5-9. Γρήγορα όμως οι Βέλγοι με μπροστάρη τον Ομπασοχάν που έβαλε 10 πόντους γύρισαν το ματς στο 15-9. Ο Ιτούδης πήρε τάιμ άουτ, οι παίκτες μας αφυπνίστηκαν και το δεκάλεπτο έληξε στο 19-19. Σε αυτό το διάστημα η Ελλάδα είχε μόλις 2 ριμπάουντ έναντι 10 των Βέλγων τους οποίους όμως υποχρέωσε σε 8 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθη αλλά η «γαλανόλευκη» δεν τα εκμεταλλευόταν. Με τον Γόντικα, η Ελλάδα πήγε στο 25-28 αλλά οι Βέλγοι έκαναν σερί 9-1 και προηγήθηκαν με 34-29. Ο Καλάθης με τρομερό buzzer beater διαμόρφωσε το 34-31 του ημιχρόνου όπου οι Βέλγοι είχαν μεν 17 λάθη αλλά κυριαρχούσαν στους «αιθέρες» (20-8 ριμπάουντ).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς καθώς η Εθνική έχασε τον Μποχωρίδη, που υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή του πρώτου μέρους αποβλήθηκε. Το Βέλγιο πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (38-31) και λίγο αργότερα ήταν μπροστά με 41-35. Σε εκείνο το σημείο μίλησαν με τρίποντα οι Λαρεντζάκης και Τσαλμπούρης (41-41) και με τις καλές της άμυνες, η Εθνική πήρε κεφάλι (41-43) με λέι απ του Καλάθη. Στο 25' οι γηπεδούχοι με καλάθι και φάουλ του Μουεμά προηγήθηκαν με 47-46, αλλά η Ελλάδα απάντησε με νέο σερί 0-8 για το 47-54 στο 26'. Μία τεχνική ποινή στον Λούντζη και ένα σερί 6-0 των Βέλγων έφεραν το σκορ στο 52-54 στο 27', η Εθνική απάντησε με δικό της επιμέρους 4-0 για το 52-58 στο 29' και με τρίποντο του Ταμπού διαμορφώθηκε το 55-58 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Ελλάδα διατηρούσε το προβάδισμα αλλά οι Βέλγοι δεν την άφηναν να ξεφύγει. Με τρίποντα των Παπανικολάου και Καλάθη η Εθνική ξέφυγε με 60-66 αλλά ο Ομπασοχάν δεν κατέθετε τα όπλα και με δικό του γκολ-φάουλ ξαναμείωσε στους τρεις (63-66). Ο Λαρεντζάκης έγραψε με λέι απ μετά από μαγική πάσα του Καλάθη το 63-68 αλλά πάλι ο Ομπασοχάν ψαλίδισε στο ελάχιστο τη διαφορά (67-68 στο 36’). Ένα μεγάλο τρίποντο του Λούντζη στα 2:45 πριν το τέλος έγραψε το 67-71. Ο Ομπασοχάν και ο Μπακό με 1/2 βολές έγραψαν το 70-71 στα 38’’. Ο Λούντζης ήταν άστοχος αλλά ο Λαρεντζάκης έπαιξε φανταστική άμυνα και οδήγησε τον Ομπασοχάν να του κάνει επιθετικό φάουλ στα 1,8'' για το τέλος. Οι Βέλγοι έκαναν φάουλ στον Λούντζη στο 1,1’’ για το τέλος. Ο τελευταίος έγραψε το 70-72 με την πρώτη βολή και αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη και το παιχνίδι έληξε με νίκη της Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72