Συντριβή από το Λαύριο και έντονος προβληματισμός στον Ηρακλή

Δημήτρης Καλαϊτζής19 Δεκεμβρίου 2020

Μπορεί πέρυσι το Ιβανώφειο να αποτέλεσε το βασικό «όπλο» του Ηρακλή, ωστόσο φέτος τα πράγματα αντιστράφηκαν. Μετά τις δυο σερί εντός έδρας ήττες από Περιστέρι και ΑΕΚ, ο Γηραιός γνώρισε μία ακόμα, αυτή τη φορά από το Λαύριο (60-77) και έφτασε ήδη τις τέσσερις σε σύνολο οκτώ αγώνων στο Πρωτάθλημα.

Η χρονιά ξεκίνησε με μεγάλες βλέψεις, αλλά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα δεν δείχνουν αυτό και θα πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές για να ανακάμψει ο σύλλογος και να δείξει το πραγματικό του πρόσωπο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ηρακλής προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (6-2), όμως το Λαύριο έτρεξε ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με τρεις, ενώ στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στους έξι (8-14) πόντους.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Μπόουλινγκ (14-14), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και πέρασαν μπροστά με πέντε (14-19) κι εν τέλει έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (14-21).

Το Λαύριο συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους έντεκα πόντους (14-25).

Οι παίκτες του Ζιάγκου κατάφεραν με ένα σερί 7-0 να κατεβάσουν τη διαφορά στους τέσσερις (21-25), αλλά και πάλι το Λαύριο βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει οκτώ (21-28) και να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα δέκα πόντων (34-44). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνουν προβάδισμα 15 πόντων (39-54) στο 25΄.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Ηρακλή να είναι απογοητευτικός και το Λαύριο να παίρνει ένα τεράστιο διπλό στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 3 (1), Καββαδάς 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόουλιν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουρ, Χάνλαν 8 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σαγκς 9 (2), Τσαϊρέλης 5, Φίλλιος, Βεργίνης 8 (2), Ντάνιελ, Χάτσερ 7 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουράτος 4 (10 ασίστ), Ντιαλό 7 (6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Ντέιβις 8 (2), Γερομιχαλός 11 (1), Κόζι 12, Σάβατζ 4, Έβανς 11 (4/5 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανδρέου, Ερμείδης, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος