«Σβηστά» η Μπάγερν

Δημήτρης Καλαϊτζής08 Μαρτίου 2020

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο, ωστόσο, η Μπάγερν σοβαρεύτηκε στην επανάληψη και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-0 επί της Άουγκσμπουργκ μέσα στο Μόναχο. Έτσι, οι Βαυαροί μ΄ αυτό το τρίποντο ξέφυγαν πέντε βαθμούς από τη Λειψία και τέσσερις από την Μπορούσια Ντόρτμουντ

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Μίλερ στο 53΄.

Στο 86' οι Βαυαροί βγήκαν εξαιρετικά στην επίθεση με τον Ντέιβις να γυρίζει για τον Γκνάμπρι που με προβολή έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα η Άουγκσμπουργκ βγήκε στην αντεπίθεση και σκόραρε με τον Νιντερλέχνερ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπάγερν τελείωσε το παιχνίδι με τους Γκνάμπρι και Γκορέτσκα να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον τελευταίο να κάνει το 2-0 με πλασέ.