Στον τελικό του Λιμπερταδόρες η Μπόκα, 4-2 την Παλμέιρας στα πέναλτι

Metrosport Team06 Οκτωβρίου 2023

Η Μπόκα Τζούνιορς ήταν πιο τυχερή στη διαδικασία των πέναλτι, επικράτησε με 4-2 (1-1 η κανονική διάρκεια) της Παλμέιρας και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες για 12η φορά στην ιστορία της.

Η Μπόκα άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης με προβολή του Έντισον Καβάνι αλλά στο 66' έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μάρκος Ρόχο. Το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Φερέιρα και έφτασε στην ισοφάριση με δυνατό σουτ του Χοακίν Πικερές ενώ θα μπορούσε να πανηγυρίσει τη νίκη τρία λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού αλλά ο Σέρχιο Ρομέρο απέκρουσε εντυπωσιακά το ανάποδο ψαλιδάκι του Ρόνι.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ρομέρο απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ράφαελ Βέιγκα και Γκουστάβο Γκόμες, ο Γκιγέρμο Φερνάντες ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι και έστειλε τη Μπόκα στον τελικό της 4ης Νοεμβρίου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φλουμινένσε του Μαρσέλο, που έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες.