Στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας η Νιούκαστλ

Δημήτρης Καλαϊτζής01 Φεβρουαρίου 2023

Η Νιούκαστλ ντούμπλαρε τις νίκες της κόντρα στη Σαουθάμπτον και με συνολικό σκορ 3-1 προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία νίκησε 3-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό. Ο Τρίπιερ μπήκε στην μεγάλη περιοχή της Σαουθάμπτον και τροφοδότησε τον Λόνγκσταφ, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Το 2-0 ήρθε στο 21΄ με σκόρερ και πάλι τον τον Λόνγκσταφ. Άμεση ήταν η απάντηση των Αγίων, καθώς μείωσαν σε 2-1 με μακρινό σουτ του Άνταμς στο 29΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που άλλαξε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς οι ''καρακάξες'' ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπρούνο Γκιμαράες στο 82΄.