Στον τελικό η Σίτι, έμεινε με την όρεξη η Γιουνάιτεντ!

Δημήτρης Καλαϊτζής06 Ιανουαρίου 2021

Θρίαμβος για τη Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της μισητής αντιπάλου, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-2) και μαζί πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Καραμπάο, όπου εκεί την περιμένει ήδη η Τότεναμ!

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, η Σίτι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό ο Φόντεν εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ και ο Στόουνς με κοντινή προβολή έκανε το 0-1. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο του τέρμα μετά από τρία χρόνια!

Τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στους πολίτες χάρισε με τρομερό σουτ ο Φερναντίνιο στο 83΄.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Χέντερσον, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Γουάν Μπισάκα, Πογκμπά, Φρεντ (87’ Φαν ντε Μπεκ), ΜακΤόμινεϊ (75’ Γκρίνγουντ), Μπρούνο Φερνάντες, Μαρσιάλ, Ράσφορντ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Στέφεν, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Φερναντίνιο, Ζιντσένκο, Φόντεν, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Μαχρέζ (79’ Ρόδρι), Στέρλινγκ