Στο Final-4 του Nations League Ιταλία και Βέλγιο

Δημήτρης Καλαϊτζής19 Νοεμβρίου 2020

Ποιος είδε τη Σερβία και δεν φοβήθηκε; Οι γηπεδούχοι παίζοντας καταιγιστικό ποδόσφαιρο, συνέτριψαν με 5-0 τη Ρωσία στο Βελιγράδι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ουγγαρία επικράτησε 2-0 της Τουρκίας και κατέκτησε την πρωτιά και παράλληλα την άνοδο.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για την Ολλανδία, που επιβλήθηκε 2-1 της Πολωνίας εκτός έδρας.

Η Ιταλία έφυγε με το διπλό από τη Βοσνία (2-0) και τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Nations League.

Η Αγγλία με δύο γκολ του Φόντεν σάρωσε με 4-0 την Ισλανδία.

Η Ουαλία πήρε το ντέρμπι κορυφής κόντρα στη Φινλανδία (3-1) και ανέβηκε στην πρώτη κατηγορία της διοργάνωσης.

Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Ιρλανδία και Βουλγαρία, με την πρώτη να μένει στην κατηγορία και τους Βαλκάνιους να υποβιβάζονται.

Η Βόρειος Ιρλανδία έμεινε στο 1-1 με τη Ρουμανία και υποβιβάστηκε στην τρίτη κατηγορία.

Το Βέλγιο κέρδισε με 4-2 τη Δανία και πήρε το εισιτήριο για το Final -4 του Nations League.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Τσεχία επικράτησε 2-0 της Σλοβακίας, ενώ το Ισραήλ νίκησε 1-0 την Σκωτία.

Τέλος, η Αυστρία στέρησε από τη Νορβηγία τη νίκη με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.