Στο -4 από την κορυφή η Μπαρτσελόνα, έγραψε ιστορία ο Μέσι!

Δημήτρης Καλαϊτζής16 Μαρτίου 2021

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την γκέλα της Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς επικράτησε 4-1 της Ουέσκα και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς τους «ροχιμπλάνκος».

Να σημειώσουμε ότι ο Λιονέλ Μέσι έγινε ο μοναδικός παίκτης που έχει σκοράρει πάνω από 20+ γκολ στο Πρωτάθλημα για 13 συνεχόμενες χρονιές, ενώ έφτασε τις 767 συμμετοχές με τη φανέλα της Μπάρτσα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που κατείχε μέχρι σήμερα ο Τσάβι!

Οι «μπλαουγκράνα» ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Μέσι στο 13΄, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γκριεζμάν στο 35΄.

Η Ουέσκα βρήκε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να μειώσει 2-1 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιρ.

Τα πάντα τελείωσαν στο 53΄ με τον Μινγκέθα να κάνει το 3-1.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση ο Μέσι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 90΄.