Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Άρης μεγάλος νικητής!

Πέτρος Χαριζακλής22 Ιανουαρίου 2023

Σε ένα γεμάτο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, ο Άρης κέρδισε με 77-70 τον ΠΑΟΚ και πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Για τους «ασπρόμαυρους» αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη Basket League.

Ηγέτης για την ομάδα του Καστρίτη ήταν ο Νότε με 26 πόντους (4/8 τρίποντα), ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Χαντς με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Αλαν Πάρντιου με αρκετές ποδοσφαιριστές του.

Σκληρές μάχες είδαμε στα πρώτα λεπτά του ματς, με τον Άρη να ανεβάζει στροφές μετά το 6', βρίσκοντας πολύτιμες λύσεις στην επίθεση από τον Ίσμαελ Σανόγκο, ο οποίος κλήθηκε να αναπληρώσει τον Τσέβεζ Γκούντγουιν, που χρεώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε βέβαια το δεκάλεπτο στο -4 (20-16), χάρη σε δύο τρίποντα του Τζέιλεν Χαντς.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 9-2 σε λιγότερο από 2 μισή αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να έχουν διψήφιο προβάδισμα (29-18), όμως ο Δικέφαλος του Βορρά απάντησε άμεσα με δικό του σερί 7 αναπάντητων πόντων (29-25, 15'), ενώ τελικά πλησίασε στον πόντο (39-38) πριν από την ανάπαυλα, έπειτα από μακρινό σουτ του Γιώργου Καμπερίδη.

Έστω και με δυσκολία η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε τα ηνία και στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με ένα απίθανο buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό δια χειρός Νότε (59-53, 30').

Το σκηνικό ήταν παρόμοιο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν σε καμία φάση να ισοφαρίσουν ή προσπεράσουν στο σκορ. Παράλληλα, ο Τζος Χάγκινς έγινε επίσης παράγοντας του ματς, σημειώνοντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα για να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει μια πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 4 (9 ριμπάουντ), Μήτρου - Λονγκ 7 (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου , Χάγκινς 12 (3 λάθη) , Τολιόπουλος 10 (1), Γκούντγουιν 6 (4 ριμπάουντ), Νότε 26 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σανόγκο 12 (9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σχίζας

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σαλούστρος (5 ριμπάουντ) , Σάιμπερτ 8 (2) , Σλαφτσάκης, Χαντς 17 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Κακλαμανάκης 5 (7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Μαργαρίτης , Πόλι 3 (1), Ρένφρο 12 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Ράιλι 10 (2/2 τρίποντα, 6 λάθη)