Σίτι - Λίβερπουλ: Στην αρχή της υποκλίθηκε, μετά την ισοπέδωσε!

Δημήτρης Καλαϊτζής03 Ιουλίου 2020

Η Λίβερπουλ έμεινε στη στέψη του Πρωταθλήματος και η Μάντσεστερ Σίτι παίζοντας καταιγιστικό ποδόσφαιρο, τη φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα μέσα στο «Έτιχαντ» στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι κόκκινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 19΄, όμως ο Σαλάχ σημάδεψε δοκάρι και έξι λεπτά μετά, η ομάδα του Γκουαρδιόλα ευτύχησε να πάρει προβάδισμα χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Μπρόινε

Στο 35΄ ο Στέρλινγκ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στη Σίτι για να έρθει πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Φοντέν να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι πολίτες δεν έμειναν στα τρία γκολ του ημιχρόνου και πέτυχαν και τέταρτο στην επανάληψη, με τον Τσάμπερλεϊν να βρίσκει δίχτυα σε λάθος εστία στο 66΄.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τη Λίβερπουλ στο Πρωτάθλημα.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν το καθιερωμένο πασίγιο στους πρωταθλητές Αγγλίας!