Στα προημιτελικά η Μπουρκίνα Φάσο, το νικητήριο πέναλτι ο Ουεντραόγκο (vid)

Πέτρος Χαριζακλής23 Ιανουαρίου 2022

Τρομερό παιχνίδι στο Κόπα Αφρικα μεταξύ Μπουρκίνα Φάσο και Γκαμπόν για τους «16» της διοργάνωσης, το οποίο βρήκε νικήτρια την πρώτη στα πέναλτι με 7-6 (1-1 κανονική διάρκεια). Πρωταγωνιστής ο παίκτης του ΠΑΟΚ Β, Ισμαΐλα Ουεντραόγκο, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 114' και σκόραρε το τελευταίο πέναλτι χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα και ξέσπασε σε πανηγυρισμούς.

Στο 28ο λεπτό ο Τραορέ άνοιξε το σκορ για την Μπουρκίνα Φάσο, ενώ νωρίτερα είχε χάσει και πέναλτι. Η Γκαμπόν προσπάθησε να ισοφαρίσει και το κατάφερε με αυτογκόλ στο 91'. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η τυπικά γηπεδούχος Μπουρκίνα Φάσο ήταν πιο εύστοχη, νίκησε με 7-6 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί πως ήταν το πιο σκληρό παιχνίδι της διοργάνωσης μέχρι στιγμής αφού είχε 15 κίτρινες κάρτες.