Στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ η Ίντερ, έπεσε μαχόμενη η Μπενφίκα

Πέτρος Χαριζακλής20 Απριλίου 2023

Η Ίντερ παραχώρησε 3-3 στην Μπενφίκα στο Μιλάνο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη συμπολίτισσα Μίλαν.

Οι «νερατζούρι» ήταν πιο αποτελεσματικοί από την αντίπαλό τους και παρότι δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, πέτυχαν τρία τέρματα και ολοκλήρωσαν την πρόκρισή τους. Στο τέλος χαλάρωσαν και επέτρεψαν στους Πορτογάλους να ισοφαρίσουν αλλά όλα είχαν κριθεί.

Το σκορ άνοιξε με αριστοτεχνικό σουτ μετά από προσποίηση ο Μπαρέλα στο 14ο λεπτό.

Η Μπενφίκα ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά του Άουρσνες στο 38ο λεπτό.

H Ίντερ πήρε ξανά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο με κοντινό πλασέ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δεκατρία λεπτά αργότερα (78') η Ίντερ σφράγισε και τυπικά την πρόκρισή της στα ημιτελικά με τρίτο γκολ, με ονειρικό πλασέ από τον Κορέα.

Η Μπενφίκα δεν τα παράτησε και πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Αρχικά στο 83' ο Νέρες σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της Ιντερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αντόνιο Σίλβα μείωσε σε 3-2 για την Μπενφίκα με κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Γκριμάλντο.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μούσα που είχε μπει ως αλλαγή, ισοφάρισε σε 3-3 με γυριστό σουτ εντός περιοχής.