Σπουδαίο διπλό για τον Απόλλωνα Πόντου

Δημήτρης Καλαϊτζής15 Δεκεμβρίου 2021

Έπρεπε να φτάσουμε στην 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League 2 για να καταφέρει ο Απόλλωνας Πόντου να πετύχει την πρώτη του νίκη.

Η ομάδα του Καλαϊτζίδη πέρασε νικηφόρα από τη Λάρισα, επικρατώντας 2-0 του τοπικού Απόλλωνα.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον  Ν΄ Νομό στο 49΄.

Στη συνέχεια, οι «κοκκινόμαυροι» έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ελέ στο 83΄, όμως παρόλα αυτά όχι μόνο κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα,αλλά  πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Ν΄ Νομό (πέναλτι) στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Στράτσια): Αστράς, Γιαννίτσης, Καρρίκι, Βίλα, Λίταινας, Ζιάκας, Σκούπρας, Κανούλας, Χατζής, Τιμπουέ, Λεμάνγκρ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Αλόντο, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Ν΄Νομό, Μπαργκάν, Παπαϊώαννου, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Ελέ.