Σούπερ Τέρνερ και εδραίωση στην εξάδα για τον ΠΑΟΚ

Πέτρος Χαριζακλής06 Μαρτίου 2021

Με έναν τρομερό Τέρνερ (28 πόντους, 4/5 τρίποντα) και ένα εξαιρετικό ποσοστό (50%) στα τρίποντα, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 5η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 81-78 τον Προμηθέα. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Λυκογιάννη πήρε εκδίκηση για την ήττα-αποκλεισμό στο Κύπελλο ενώ εδραιώνεται και στην εξάδα, έχοντας βλέψεις και για ψηλότερα.

Καλό ξεκίνημα Προμηθέα, πήρε μπρος ο Τέρνερ

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κέρδιζε από νωρίς (2-6). Ο ΠΑΟΚ στα μέσα της περιόδου προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και έφτασε στο 6-8, όμως ο Προμηθέας έκανε σερί 9-2 και έφτασε στο +7 (10-17). Στην δεύτερη περίοδο πήγε με +5 (13-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πάλι δεν μπήκε ωστόσο μετά από τρία λεπτά άρχισε την αντεπίθεση. Ο Δικέφαλος έκανε σερί 15-2 και έφτασε στο 30-23, με τον Τέρνερ να βάζει 10 πόντους μόνο στη δεύτερη περίοδο. Τελικά στα αποδυτήρια πήγε με το +7 (34-27).

Πυροβολούσε ο Τέρνερ, buzzer beater ο Γιαννόπουλος

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικό από τα δύο προηγούμενα καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε φορτσάτος και κράτησε την διαφορά του στο +7 (41-33 και 47-40), με τον Τέρνερ να συνεχίζει να πυροβολεί. Στα τελευταία τρία λεπτά ο Προμηθέας με Γιαννόπουλο και Φορντ ισοφάρισε (47-47) αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη πήγε στην τελευταία περίοδο με +5 (56-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος κρατούσε την διαφορά στους 5-6 πόντους (61-55, 67-61), με τον Κακλαμανάκη να είναι άξιος συμπαραστάτης του Τέρνερ. Ο Προμηθέας προσπαθούσε τουλάχιστον να κατεβάσει την διαφορά, την έφτασε στο -4 (72-68) με βολές του Αγραβάνη, ο Κακλαμανάκης ανέβασε ξανά την διαφορά στο +7 (80-73), όμως το buzzer beater του Γιαννόπουλου έφερε την διαφορά στο -3 στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 8, Γκρίφιν 11, Τσαλμπούρης 3, Κακλαμανάκης 15 (9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5, Μπιτς 3, Μαργαρίτης 5, Κάρτερ 3, Τέρνερ 28 (4/5 τρίποντα)

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέζε 6, Εβανς 13, Αγραβάνης 8, Γκραντ 13 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 8, Λούντζης 12, Φορντ 4, Γιαννόπουλος 12