Σλοβενία- Λιθουανία (92-85): Κυνηγητό πόντων με πιο... γρήγορη τη Σλοβενία

Metrosport Team01 Σεπτεμβρίου 2022

Σε μια από τις πιο δυνατές αναμετρήσεις της πρεμιέρας του Eurobasket, η Σλοβενία κατάφερε να εκμεταλλευτεί το συνεχές της προβάδισμα και να κλειδώσει την νίκη με 92-85 έναντι της Λιθουανίας.

Σε ένα πραγματικό «κυνηγητό» πόντων εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Σλοβενία και Λιθουανία, γεγονός που αποδεικνύεται και από την ελάχιστη διαφορά πόντων στο τέλος κάθε δεκαλέπτου.

Ούτε καν διαφορά στην περίπτωση του πρώτου, στην λήξη του οποίου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες, με το ματς να εξελίσσεται σε πραγματικό ντέρμπι από πολύ νωρίς, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο.

Τα ανεβοκατεβάσματα στο παρκέ συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, με την Λιθουανία να προσπαθεί να μειώσει και να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στους Σλοβένους. Έτσι, οι δύο χώρες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο , με μια ελάχιστη και πάλι διαφορά των 3 πόντων (51-48).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε και πολύ. Με τους εξαιρετικούς Γκριγκόνις και Κουζμίνσκας οι Σλοβένοι διατήρησαν το μικρό προβάδισμά τους και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά μόλις ενός καλαθιού (69-67).

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Σλοβένοι συνέχισαν την δυναμική εμφάνισή τους και τελικά κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 51-48, 69-67,92-85

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Γ. Ντράγκιτς 19 (3/4 τρίποντα), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 3 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Μούριτς 2, Τόμπι 24 (10/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 14 (2), Ντίμεκ 4, Ζ. Ντράγκιτς 1, Τσάντσαρ 11 (2), Ντόντσιτς 14 (4/14 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 8 (1), Σαμπόνις 10 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2, Βαλαντσιούνας 9 (4/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 19 (3), Γκιεντράιτις 5 (1), Γκριγκόνις 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Λεκαβίτσιους 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους