«Σκόρπισε» την Άρσεναλ στο Λονδίνο η Σίτι! (vids)

Metrosport Team23 Δεκεμβρίου 2020

Όχι με ένα, ούτε με δύο αλλά με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε την Άρσεναλ το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Η Μάντσεστερ Σίτι δείχνει ότι όταν έχει όρεξη δεν έχει αντίπαλο και αυτό απέδειξε και απέναντι στο σύνολο του Μίκαελ Αρτέτα του οποίου το σύνολο ξεπέρασε με ευκολία κερδίζοντας το με το εμφατικό 4-1 στο «Emirates».

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Γκάμπριελ Ζέσους μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις των «Πολιτών». Η Άρσεναλ βρήκε απάντηση και με τον Λακαζέτ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα... ίσα μισή ώρα αργότερα. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες αλλά η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους.

Ο Μαχρέζ ήταν αυτός που έπειτα από 10 λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε την ομάδα του ξανά σε ρόλο οδηγού στην αναμέτρηση και εκεί έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν σταμάτησαν εκεί και με τα γκολ του Φόντεν και του Λαπόρτε έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους στο πλαίσιο του Λιγκ Καπ Αγγλίας.