Σκόραρε ξανά ο Άκπομ στη νίκη της Μίλντεσμπρο επί της Σουόνσι

Metrosport Team11 Μαρτίου 2023

Τη μπάλα στα δίχτυα έστειλε ο Τσούμπα Άκπομ στο παιχνίδι της Μίντλεσμπρο με τη Σουόνσι για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πιρού αλλά η Μίντλεσμπρο ισοφάρισε με τον Ράμσεϊ και ανέτρεψε το εις βάρος της αποτέλεσμα με τέρμα του Αρτσερ. Ο Άγγλος επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 3-1 από την άσπρη βούλα.

O 27χρονος διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας και φροντίζει να το επιβεβαιώνει με κάθε ευκαιρία. Στην αναμέτρηση ήταν αρκετά δραστήριος και κατάφερε να παραβιάσει την εστία του αντιπάλη εκτελώντας εύστοχα από τα 11 βήματα. Αυτό ήταν και το 23ο τέρμα που πετυχαίνει ο Άκπομ τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε σύνολο 31 εμφανίσεων στο Νησί.

Να θυμίσουμε ότι ο Άγγλος έχει αναδειχθεί τρεις φορές παίκτης του μήνα στην κατηγορία και δεν αποκλείται να πάρει το βραβείο και για τέταρτη σερί φορά λόγω των επιδόσεων του.