Σήκωσε το Κύπελλο ο ΠΑΟΚ, 26-24 τη Βέροια!

Δημήτρης Καλαϊτζής10 Μαΐου 2021

Κυπελλούχος Ελλάδας για πέμπτη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, καθώς νίκησε με 26-24 τη Βέροια στο ΔΑΚ Κορυδαλλού.

Μάλιστα, η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κατακτά για τρίτη διαδοχική χρονιά τον συγκεκριμένο τίτλο, μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο από την αρχή του αγώνα, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 14-11. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος μείωσε στον πόντο κι εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε με το ισόπαλο 18-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δημήτρης Πελεκίδης «ανακάτεψε» την τράπουλα, έσφιξε την άμυνα πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων(20-24). Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε μέχρι τέλους το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του Κυπέλλου, το οποίο ήταν το πέμπτο στην ιστορία του.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόιμ, Ζενέλη 3, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Καμπά 8, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 1, Νταβίντοβιτς 1

ΠΑΟΚ Mateco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση, Μπελέτσκα 6, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη, Κατσούνη, Νίκολιτς 1, Καραχαρίση, Γιοβανόνσκα 3, Καιβκόβα, Γκάτζιου 9 Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη,

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ), 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26