Σφράγισε την πρόκριση στα προημιτελικά η Ρεάλ

Πέτρος Χαριζακλής16 Μαρτίου 2021

Με μια δεύτερη νίκη επί της Αταλάντα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικύρωσε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Η «βασίλισσα» κέρδισε με 3-1 στη Μαδρίτη και μαζί με το 1-0 του πρώτου αγώνα, είναι μέσα στους οκτώ καλύτερες φετινές ομάδες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το σκορ για τη Ρεάλ άνοιξε στο 34ο λεπτό ο Μπενζεμά, όταν μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Αταλάντα, ο Μόντριτς έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Γάλλο επιθετικό και με ωραία πλασέ έγραψε το 1-0.

Στο 60ο λεπτό ο Ράμος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 2-0 και όλα τελείωσαν.

Ο Μουριέλ στο 83’ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ μείωσε τους Ιταλούς, όμως ήταν απλά το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ασένσιο με ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη νίκη για την ισπανική ομάδα.