«Σφαγή» της Λαμίας στο Καραϊσκάκη

Litespeed Test12 Φεβρουαρίου 2020

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της Λαμίας και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, στον αγώνα ρεβάνς του 0-0 στην έδρα της Λαμίας.

Για να μπορέσουν οι ερυθρόλευκοι να ανατρέψουν το εις βάρος του 0-1 έπρεπε να μείνει η Λαμία με 10 παίκτες, στο «έγκλημα« Κουτσιαύτη στο 61'.

Το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να πιέζει και την Λαμία να βρίσκει χώρο στην αντεπίθεση και να «χτυπάει» αρκετές φορές.

Οι προσπάθειες του Ολυμπιακού δεν απέδωσαν καρπούς με αποκορύφωμα την χαμένη ευκαιρία του Χασάν, προ κενής εστίας.

Οι παίκτες της Λαμίας βρήκαν και άλλους χώρους και στο 44 λεπτό ο Αντέτζο έκανε την προβολή και νίκησε τον Αλέν.

Αλλη εικόνα στο 2ο ημίχρονο

Από το διπλό ημίχρονο στο άσσο τελικό, με την βοήθεια του διαιτητή Κουτσιαύτη.

Οπως αναφέραμε και νωρίτερα ο ρέφερι της αναμέτρησης απέβαλε τον Ρόμανιτς για... θέατρο μετά από χτύπημα του Γκιγιέρμε στον παίκτη της Λαμίας!

Οι Πειραιώτες έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 60ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Χασάν. Στη συνέχεια δύο γκολ του Σισέ, πάλι με κεφαλια, στο 72΄και στο 77΄έφεραν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Λαμία ήταν να μειώσει σε 3-2 έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιγιάλμπα στο 90ο λεπτό του αγώνα.