Serie A: Γκέλα για τη Νάπολι, νίκη και τετράδα για τη Φιορεντίνα

Metrosport Team29 Δεκεμβρίου 2023

Μία ακόμα γκέλα για τη Νάπολι η οποία έμεινε στο 0-0 με την Μόντσα ενώ η Φιορεντίνα ανέβηκε στην 4η θέση μετά τη νίκη της με 1-0 σε βάρος της Τορίνο.

Στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη φάση στο 12' όταν ο Ραχμάνι πρόλαβε να μπλοκάρει το σουτ του Πέδρο Περέιρα. Στο 40' ο Ανγκισά εξ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντι Γκρεγκόριο, ενώ στο 45' το σουτ του Κβαρατσχέλια πέρασε ξυστά δίπλα από το δοκάρι του Ντι Γκρεγκόριο.

Στο 49' ο Ραχμάνι αστόχησε με κεφαλιά και στο 56' ο Ντι Γκρεγκόριο μπλόκαρε το πλασέ του Ρασπαντόρι.

Οι πρωταθλητές θα μπορούσαν να έχουν βρει σε πολύ δυσχερέστερη θέση στο 68’ αλλά ο Πεσίνα νικήθηκε από τον Μερέτ σε πέναλτι που θα έδινε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η Μόντσα τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάριτς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νάπολι: Μερέτ (74’ Κοντίνι Μπαρανόβσκι), Ζεσούς, Ντι Λορέντζο, Ρουί, Ραχμάνι, Ζιελίνσκι (71’ Γκαετάνο), Λομπότκα (85’ Σιμεόνε), Ανγκισά, Κβαρατσχέλια, Ρασπαντόρι, Τζέρμπιν (71’ Λίντστρομ)

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Περέιρα (46’ Μπιριντέλι), Καλντιρόλα, Ντ’Αμπρόζιο (76’ Τσιταντίνι), Άκπα Άκπρο (62’ Μποντό), Γκαλιαρντίνι, Πεσίνα, Καρμπόνι (58’ Κολπάνι), Τσιουρία, Μότα, Κολόμπο (76’ Ματσίν)

«Λύτρωση» με Ρανιέρι

Στη Φλωρεντία, η Φιορεντίνα επικράτησε με 1-0 της Τορίνο και μπήκε προσωρινά στην τετράδα της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Λούκα Ρανιέρι στο 83’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καγιόντε.