Σάσαρι - ΠΑΟΚ 82-78: Πάλεψε ως το τέλος αλλά δεν τα κατάφερε ο «δικέφαλος» στην Ιταλία

Metrosport Team29 Νοεμβρίου 2022

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Ντινάμο Σάσαρι σε έναν αγώνα ιδιαίτερα κρίσιμο για την συνέχεια του ομίλου, όπως είχε δηλώσει και εχθές (28/11) ο Άρης Λυκογιάννης. Η 4η αγωνιστική επεφύλασσε ήττα με 82-78 για τους «ασπρόμαυρους»  που έφτασαν να διεκδικούνν υο διπλό μέχρι το τελευταίο σουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και είχαν περισσότερη ευστοχία ιδιαίτερα από το δίποντο, με τον «δικέφαλο» να μην σουτάρει αρκετά, χαρακτηριστικό ότι τα δίποντα που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι ήταν διπλάσια σε όλο το πρώτο ημίχρονο (26-13). Η κακή επιθετική παρουσία των «ασπρόμαυρων» οδήγησε σε διαφορά 10 πόντων στα πρώτα δύο δεκάλεπτα με το σκορ στο 40-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις κυρίως με τους Ρίλεϊ και Χάντς να αποκτούν... ρυθμό στο σκοράρισμα, μάζεψε την διαφορά ωστόσο κατάφερε να την φτάσει μέχρι τον πόντο αλλά ποτέ να μην βρεθεί μπροστά (ο Χάντς αστόχησε σε τρίποντο και έχασε την ευκαιρία να δώσει προωάδισμα στον ΠΑΟΚ 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη), κάτι που του κόστισε στο τέλος και τον οδήγησε στην ήττα με 82-78.

Ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ οι Ρίλεϊ (20π, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Χάντς (19π, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ) ενώ για τους Ιταλούς ήταν σε καλή μέρα οι Μπέντζιους (16π., 8 ριμπάουντ) και Στέφενς (15π., 10 ριμπάουντ). Αυτό το αποτέλεσμα έφερε τις δύο ομάδες ισόβαθμες με 1 νίκη και 3 ήττες μετά από 4 αγώνες. Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ στις 13 Δεκεμβρίου στο Παλατάκι κόντρα στην αήττητη Ουνικάχα σε μια αναμέτρηση που ίσως κρίνει πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα:
19-14,40-30,63-55,82-78

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 18 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κρούσλιν 3, Νίκολιτς 6 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 14 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Στίβενς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ντεβέκι, Ντιοπ 5, Τζεντίλε 7 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρέιερ 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (2/8 σουτ), Χαντς 19 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Μαργαρίτης 4, Πόλι 15 (3/3 τρίποντ,α 6/7 βολές), Σαλούστρος 6 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης, Ρένφρο 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 20 (2/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς