Σαρωτικός ο ΠΑΣ Γιάννινα

Δημήτρης Καλαϊτζής16 Φεβρουαρίου 2020

Με φόρα από την 7άρα απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, ο ΠΑΣ Γιάννινα έριξε τάλιρο στον Απόλλωνα Σμύρνης (5-1) στους «Ζωσιμάδες» και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους επτά βαθμούς.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο 10΄ με τον Παντελάκη να κάνει το 1-0. Το 2-0 ήρθε από τον Σκόνδρα στο 33΄ και επτά λεπτά μετά ο Παμλίδης έγραψε το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 χάρις το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φατιόν στο 52΄, ωστόσο η χαρά τους κράτησε δέκα λεπτά, καθώς ο Κριζμάν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Λέο στο 81΄.

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Κάστρο (46' Λιάσος), Καρτάλης (75' Ελευθεριάδης), Παμλίδης, Κριζμάν, Λέο (83' Νικολιάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Λαρέα, Κύργιας (34' Ιωαννίδης), Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Βιτλής, Μπλάζιτς (76' Γκίνο), Φατιόν, Κολ, Μαρκόβσκι (60' Βάρκας, Μπεντινέλι.