Σαρωτική η Λίβερπουλ, ζωντανή για το Champions League

Δημήτρης Καλαϊτζής15 Μαΐου 2023

Την έκτη συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα που τη φέρνει στο -1 από την τετράδα και το Champions League πέτυχε η Λίβερπουλ, επικρατώντας 3-0 της Λέστερ εκτός έδρας.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι γνώρισαν μία ακόμα ήττα και έχασαν την ευκαιρία να ξεκολλήσουν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στα του αγώνα, ένα τρίλεπτο ξέσπασμα στο πρώτο μέρος έφερε το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά, ο Τζόουνς άνοιξε το σκορ στο 33΄, για να έρθει τρία λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης να σκοράρει και να καθαρίσει το τρίποντο για την ομάδα του. Να σημειώσουμε ότι με τις δύο ασίστ που έβγαλε για τον Τζόουνς ο Μοχάμεντ Σαλάχ έφτασε τις 56 στην Premier League, ξεπερνώντας τον Πολ Σκόουλς (55).

Η Λέστερ έχει δεχτεί πρώτη γκολ στα 12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, με το νούμερο αυτό να συνιστά αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του Πρωταθλήματος.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κλοπ βρήκε για τρίτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, αυτή τη φορά με τον Άρνολντ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-3 το 71ο λεπτό της αναμέτρησης.