Roland Garros -Παρίσι: Θρίαμβος του Τσιτσιπά επί του Σβάρτσμαν!

Metrosport Team02 Ιουνίου 2023

Eμφατική νίκη πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν, καθώς ο Έλληνας τενίστας  παίζοντας με πρωτοφανή ψυχραιμία επικράτησε με 3-0 σετ και πήρε την πρόκριση για τους «16» του Roland Garros.

Στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι στο Παρίσι, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κέρδισε τον  30χρονο Αργεντινο (Νο.95) με 6-2, 6-2, 6-3 σε 123 λεπτά και φάνηκε συνεπής στο κυριακάτικο (4/6) ραντεβού με τον Αυστριακό Σεμπάστιαν Όφνερ.

Είναι, μάλιστα, η πέμπτη σερί χρονιά που φτάνει στον τέταρτο γύρο της συγκεκριμένης διοργάνωσης, δείγμα της... εξαιρετικής του σχέσης με τις χωμάτινες επιφάνειες!

Ο Σβάρτσμαν προσπάθησε να μπει στο ματς στο μαραθώνιο τρίτο γκέιμ του τρίτου σετ, όμως ο Στεφ έδειξε χαρακτήρα, κράτησε το σερβίς του και πιέζοντας τον αντίπαλό του αμέσως μετά ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Παρότι ο μικρόσωμος Αργεντινός έμεινε στο ματς σβήνοντας δύο ματς πόιντ στο 5-2, ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε την τρίτη ευκαιρία του στο επόμενο γκέιμ και «σφράγισε» την πρόκριση.