Ρολάν Γκαρός: Σοκαριστικός τραυματισμός για Ζβέρεφ, στον τελικό ο Ναδάλ

Στέφανος Αβραμίδης03 Ιουνίου 2022

Άδοξο τέλος είχε ο πρώτος ημιτελικός του Ρολάν Γκαρός στο μονό ανδρών καθώς έληξε με σοκαριστικό τραυματισμό του Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός ρωσικής καταγωγής τενίστας τραυματίστηκε στα τέλη του δεύτερου σετ κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ.

Συγκεκριμένα στο 12ο game του δεύτερου σετ (1-0 προηγούνταν ο Ναδάλ) και το σκορ 6-5 υπέρ του Ισπανού, στο 40-30 υπέρ του Ναδάλ ο Ζβέρεφ προσπάθησε να επιστρέψει ένα δυνατό forehand του Ναδάλ. Όμως στην προσπάθειά του, πάτησε άσχημα στο χωμάτινο court, το πόδι του γλίστρησε με αποτέλεσμα ο 25χρονος να βρεθεί στο τερέν του «Phlippe Chatrier» σφαδάζοντας και κλαίγοντας από τους πόνους.

Περίλυπος και ο Ράφα Ναδάλ βρέθηκε άμεσα δίπλα στον Γερμανό αντίπαλό του προσπαθώντας να του δώσει κουράγιο.

Ο Ζβέρεφ αποχώρησε από το court πάνω σε αμαξίδιο και μετά από λίγα λεπτά επέστρεψε με πατερίτσες για να ενημερώσει τον διαιτητή πως δεν μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι.

Έτσι, με αυτόν τον άδοξο τρόπο, ο Ράφα Ναδάλ προκρίθηκε στον τελικό όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Κάσπερ Ρούουντ και τον Μάριν Τσίλιτς.