Ρεάλ - Εφές 57-58: Back to back πρωταθλητές οι Τούρκοι

Κωστής Παναγιώτου21 Μαΐου 2022

Σε έναν τελικό με χαμηλό σκορ που θύμισε άλλες εποχές, με δυναμισμό και με άμυνες που έτρωγαν σίδερα, ειδικά στο τέλος της αναμέτρησης, ο πιο σκληρός θα επιζούσε και αυτή ήταν η Εφές, η οποία στέφθηκε για δεύτερη σερί σεζόν πρωταθλήτρια, νικώντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στο μεγάλο τελικό του Final Four της EuroLeague, στο Βελιγράδι.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν άστοχες πίσω από τη γραμμή του τρίποντου, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον αγώνα με 23 πόντους ( 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα ) οδήγησε την ομάδα του στο δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο.

Ο Σέρβος γκαρντ όπως ήταν λογικό πήρε και το βραβείο του MVP του Final Four, καθώς ήταν εκείνος που με σουτ «μαχαιριά» στο τέλος της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό έστειλε τους Τούρκους στο σημερινό τελικό, στον οποίον ήταν πάλι καταλυτικός.

Ο αγώνας

Οι «μερένχες» κατάφεραν να πάρουν διαφορά +7 πόντων (15-8) ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Τούρκους να κάνουν ένα επιμέρους σερί 6-0 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 15-14. Η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 0/8 τρίποντα, αλλά κατάφεραν να κερδίσουν 7 επιθετικά ριμπάουντ, τα όποια έκαναν και τη διαφορά για τους Ισπανούς.

Στο 17΄οι Μαρδιλένοι πήραν εκ νέου διαφορά +7 πόντων (29-22) με το εύστοχο τρίποντο του Ράντολφ, η Εφές ροκάνισε τη προβάδισμα και με εύστοχο τρίποντο του Μίσιτς μείωσαν στο καλάθι (31-29). Ο Ράντολφ με νέο δικό του τρίποντο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τους Ισπανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα +5 πόντων (34-29). Η ομάδα του Λάσο βελτιώθηκε αισθητά πίσω από τη γραμμή των 6.75, πετυχαίνοντας 3/8 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο. Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο πρώτο μέρος από το τρίποντο, η Ρεάλ είχε 3/15 και η Εφές 3/12. Η Ρεάλ κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να μην αφήσει τους Τούρκους να παίξουν στο δικό τους τέμπο, καθοριστικός παράγοντας ο Ταβάρες, οποίος ύψωσε τοίχος στους παίκτες του Αταμάν.

Στο 22΄ο Αμπάλντε με δίποντο έκανε το 37-29, ενώ ο Ταβάρες λίγο νωρίτερα είχε κάνει το νταμπλ-νταμπλ, με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Χάνγκα στα μέσα της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους +9 πόντους (40-31). Η Εφές αντέδρασε και μείωσε στους τέσσερις πόντους (40-36), με τον Πλάις να πετυχαίνει πέντε επτά πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με δίποντο του Μίσιτς, μειώνοντας και άλλο (42-40).

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου η Εφές πήρε κεφάλι στο σκορ με πέντε σερί πόντους των Μίσιτς και Σίγκλετον (42-45). Ο Γιουλ στο 35΄με το γνωστό του «μανταρίνι» έκανε το 50-49. Ο Πλάις με 4 συνεχόμενος πόντους έβαλε πάλι μπροστά την Εφές (50-53), με τον Ντεκ να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσια δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα (53-53). Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά στο τέλος με τον Μίσιτς να κάνει ευστοχεί πίσω από τη γραμμή του τρίποντου (53-56). Ο Πλάις 1:05 πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα +3 πόντων στην Εφές (55-58). Ο Γιουλ μείωσε πάλι στο πόντο για τη Ρεάλ (57-58).

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-29, 42-40, 57-58

Ρεάλ Μαδρίτης ( Προπονητής: Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 3 (1/7 σουτ, 1/3 βολές), Ράντολφ 6 (2), Ρούντι 2 (1/7 σουτ), Αμπάλδε 2 (1/9 σουτ, 3 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα), Ντεκ 5 (1/5 σουτ), Πουαριέ 5 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (5/8 δίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Γιουλ 9 (3/10 σουτ, 6 ασίστ), Γιαμπουσέλε 3 (0/6 τρίποντα), Τέιλορ 3 (1).

Αναντολού Εφές ( Πρπονητής: Εργκίν Αταμάν ): Λάρκιν 10 (3/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπομπουά, Σίνγκλετον 4 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπράιαντ (0/3 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μόερμαν (6 ριμπάουντ), Πλάις 19 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 23 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 2.