Ψυχρολουσία για την Ξάνθη στις καθυστερήσεις, «γκέλα» με το καλημέρα

Πέτρος Χαριζακλής17 Ιανουαρίου 2021

Μετά από περίπου 10 μήνες η Σούπερ Λιγκ 2 επέστρεψε! Όταν σε όλη την Ευρώπη παίζουν μπάλα από τον Σεπτέμβριο στην Ελλάδα η δεύτερη κατηγορία τώρα ξεκινά. Το φαβορί για άνοδο, Ξάνθη, ήθελε τη νίκη για να μπει με το δεξί στην προσπάθεια που κάνει να επιστρέψει στα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου όμως δεν τα κατάφερε.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, της ακυρώθηκε κανονικό γκολ στο 14ο λεπτό όμως στο 16΄ο Μπριλάντε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με πλασέ.

Η θρακική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος όμως στο δεύτερο προσπάθησε να κρατήσει το αποτέλεσμα και το πλήρωσε. Στο 25ο λεπτό ο Κλάους Αθανασιάδης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, με την κεφαλιά του να την αποκρούσει ο Μπέντο.

Ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοσή του και στο 93’ ισοφάρισε με αυτογκόλ μετά από εκτέλεση φάουλ.

Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκαν οι πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ, Γλύκος, Αθανασιάδης και Τζοβάρας ενώ για τους φιλοξενούμενους ο πρώην παίκτης του Αρη, Τάτος και πρώην παίκτη Αρη και ΠΑΟΚ, Θανάσης Παπάζογλου.