Προβάδισμα για Ατλέτικο, 2-1 την «άτυχη» Ντόρτμουντ

Metrosport Team10 Απριλίου 2024

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης επικρατώντας με 2-1 της Ντόρτμουντ στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του Champions League.

Ένα λάθος στην ανάπτυξη της Ντόρτμουντ έδωσε στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης την ευκαιρία στην Ατλέτικο να πάρει το προβάδισμα. Ο Ντε Πολ έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Οι Ισπανοί πίεσαν και στο 32ο λεπτό εκμεταλλεύτηκαν νέο λάθος στην άμυνα των Γερμανών και διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Μοράτα πήρε την μπάλα, έδωσε στον Γκριεζμάν, εκείνος τροφοδότησε τον Σάμουελ Λίνο και έκανε το 2-0.

Η Ντόρτμουντ έψαξε το γκολ για να μειώσει και τα κατάφερε στο 81ο λεπτό όταν ο Αλέ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ και νίκησε τον Όμπλακ κάνοντας το 2-1.

Οι Γερμανοί στο 89ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν καθώς η ενέργεια του Μπάινο Γκίτενς βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ.