Προσγειώθηκε ανώμαλα στη Νίκαια ο Αρης, δεν έφτασαν Κάουαν-Τζούστον

Πέτρος Χαριζακλής09 Οκτωβρίου 2021

Η τεράστια νίκη του Αρη επί του Παναθηναϊκού την περασμένη εβδομάδα στο Nick Galis Hall μπορεί να έκανε καλό στην ψυχολογία των παικτών του Καστρίτη, ωστόσο δεν φάνηκε στο παρκέ του «Πλάτωνα». Ο Αρης έχασε με 93-83 στην παράταση από τον Ιωνικό, αν και επέστρεψε στην τελευταία περίοδο, χάνοντας στο ημίχρονο με 15 πόντους (48-33).

Εξαιρετικοί οι Κολοβέρος και Χουγκάζ για τον Ιωνικό με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Ξεχώρισαν για τον Αρη οι Κάουαν με 25 πόντους και Τζούστον με νταμπλ νταμπλ (20 πόντους, 12 ριμπάουντ), εξαιρετικός και ο Χάνλαν με 23 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν το ροζ φύλλο αγώνα της ομάδας του.

Καταιγιστικός Ιωνικός στο πρώτο μέρος

Ο Αρης μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο (6-5), ωστόσο ο Ιωνικός μετά τα μισά της περιόδου πήρε προβάδισμα επτά πόντων (16-9). Η ομάδα της Νίκαιας πήγε με +7 στη λήξη του δεκαλέπτου (25-18), με τον Αρη να μην μπορεί να ακολουθήσει.

O Ιωνικός συνέχισε να προηγείται και στη δεύτερη περίοδο και μάλιστα ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (50-39). Ο Αρης προσπάθησε αν μειώσει, αλλά η διαφορά όλο και ανέβαινε (58-45). Τελικά στο ημίχρονο ο Ιωνικός πήγε με +15 (48-33).

Διστακτικοί γηπεδούχοι, απίθανη επιστροφή του Αρη

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τον Ιωνικό να έχει το προβάδισμα και μια σεβαστή διαφορά υπέρ του. Το 55-41 στην αρχή της τρίτης περιόδου, έγινε 60-51 πριν 2.44’ πριν τη λήξη της περιόδου, με τον Ιωνικό να πηγαίνει στην τελευταία περίοδο στο 63-54.

Στην τελευταία περίοδο ο Αρης έκανε τεράστια προσπάθεια. Από 65-59 έφτασε στο 67-67 στα μισά της περιόδου, με ένα σερί 14-5. Ο Αρης πέρασε μπροστά με 70-73 με διαδοχικά τρίποντα του Κάουαν 2.53’ πριν το τέλος και κρατούσε το ισχνό προβάδισμα (74-76). Στο τέλος όμως η χαμένη βολή του Λόκετ και η αστοχία του Τζερμάν πήγε το παιχνίδι στην παράταση (77-77).

Ξεκάθαρα καλύτερος Ιωνικός

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στην παράταση, δεν επέτρεψε στον Αρη να σκοράρει για περίπου τρία λεπτά και με σερί 9-0 (86-77) στην ουσία καθάρισε την υπόθεση νίκη. Τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με διαφορά δέκα πόντων (93-83).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77, 93-83

Ιωνικός (Σεγκούρα): Αρτις 6, Κολοβέρος 23, Αθηναίου 7, Γόντικας 12, Χουγκάζ 18 (9 ριμπ.), Μουσταφά 12, Τζερμάν 13, Γκιουζέλης 2

Αρης (Καστρίτης): Κάουαν 25, Γουίλιαμς 2, Χάνλαν 23 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Κώττας 2, Τζούστον 20 (12 ριμπ.), Φίνκε 3, Πουλιανίτης 3, Λόκετ 5