Με σπασμένα φρένα ο Προμηθέας, λύγισε και την Γκραν Κανάρια

Metrosport Team19 Οκτωβρίου 2022

Με νίκη συνέχισε το ευρωπαϊκό του ταξίδι ο Προμηθέας απέναντι στην Γκραν Κανάρια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Eurocup. Οι Πατρινοί βρίσκονταν πίσω στο σκορ για 35 λεπτά όμως με μια εκπληκτική αντεπίθεση και υποδειγματική άμυνα στο φινάλε πήραν την νίκη με 93-82.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά που αντιμετώπισαν προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν σκοράρισμα, ικανό για να τους δώσει το "2 στα 2". Πιο συγκεκριμένα καταλυτικό παράγοντα έπαιξαν και τα 8 εύστοχα τρίποντα στις 9 προσπάθειες από τα 6.75, ποσοστό σχεδόν άψογο. Φοβερό παιχνίδι για τους γηπεδούχους έκανε ο Γιάνγκ που σημείωσε 34 πόντους και 6 ασίστ ενώ σε εξαιρετική κατάσταση ήταν και ο Γκίκας με 4/4 εύστοχα τρίποντα. Το επιμέρους 14-0 έδωσε την νίκη στην ομάδα του Μάκη Γιατρά και έκρινε τελικά την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πιρ, Τσέλικ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κάουαν 11 (3), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Γιάνγκ 34 (3), Κοντίτ 8, Τσαϊρέλης 6, Μουράτος, Γκίκας 15 (4), Κακλαμανάκης, Σίμπσον 3 (1), Κουλμπόκα 11 (3).

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γιάκα Λάκοβιτς): Ίνγκλις 5, Μπαλτσερόφκσι 12, Κλιάιτς, Σλότερ 13 (2), Μπάσας 3 (1), Μπενίτε 11 (3), Μπρουσίνο 19 (5), Σάλβο 6, Λόπεζ 5 (1), Ντιόπ 6, Ντούστακ 2.