Πρόκριση - θρίλερ του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Metrosport Team15 Ιανουαρίου 2020

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, αλλά με «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο «ξεκλείδωσε» την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε με τον αέρα της νίκης του με 1-0 στον πρώτο αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 24' με τον Παντελάκη. Στη συνέχεια ακυρώθηκε λανθασμένα καθαρό γκολ του Ινσούα ως οφσάιντ και έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

Από το 56' και μετά, όμως, άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, που έφερε την ολική ανατροπή. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Δώνης ισοφάρισε σε 1-1, δύο λεπτά αργότερα ο Σένκεφελντ έγραψε το 2-1 και στο 71' ο Μακέντα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το γκολ πρόκρισης για τους γηπεδούχους.

Στο 77' ο Κουρμπέλης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά μέχρι το φινάλε ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά.