Πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ για Λειψία, τεσσάρα Παρί με σούπερ Μέσι-Μπαπέ

Πέτρος Χαριζακλής07 Δεκεμβρίου 2021

Με δύο νίκες γηπεδούχων ολοκληρώθηκε το πρώτο πιάτο της πρώτης ημέρας της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Μάντσεστερ Σίτι και Παρί σεν Ζερμέν προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του θεσμού, ενώ η Λειψία συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στη Γερμανία, η Λειψία κέρδισε με 2-1 την Σίτι και πήρε την 3η θέση. Το σκορ άνοιξε στο 24ο λεπτό ο Σομποζλάι, με τον Σίλβα στο 71' να πετυχαίνει το 2-0. Η αγγλική ομάδα μείωσε στο 77ο λεπτό με τον Μαχρέζ, ωστόσο δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο Παρίσι, η Παρί διέλυσε με 4-1 την Κλαμπ Μπριζ με σούπερ εμφάνιση από Μέσι και Μπαπέ. Ο Γάλλος άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα «έγραψε» το 2-0. Στο 38' ο Μέσι έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Στο 68' ο Ριτς μείωσε για την Μπριζ πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Λιονέλι Μέσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.