Πρόκριση για τη Γιουβέντους παρά τη λευκή ισοπαλία

Metrosport Team10 Φεβρουαρίου 2021

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας πήρε η Γιουβέντους, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Ίντερ στη ρεβάνς του 2-1 της πρώτης αναμέτρησης. Η «μεγάλη κυρία» περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της, που θα προκύψει από το ζευγάρι της  Νάπολι με την Αταλάντα (0-0 η πρώτη αναμέτρηση).

Στο πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της ωστόσο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να περιορίσουν τις κινήσεις της και να βρεθούν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Η Ίντερ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο, πίεζε ψηλά και έψαχνε το γκολ ενώ οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν στις αντεπιθέσεις.