Πρέμιερ Λιγκ: Σοκ στις καθυστερήσεις για Σίτι, νίκες για Νιούκαστλ και Τσέλσι

Δημήτρης Καλαϊτζής16 Δεκεμβρίου 2023

Αδιανόητη γκέλα για τη Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μένοντας στο ισόπαλο 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας στο ''Έτιχαντ''. Ήρωας για τους ''αετούς'' ήταν ο Μάικλ Ολίσε, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε έναν σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του.

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι. Οι μπλε του Λονδίνου επικράτησαν 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο ''Στάμφορντ Μπριτζ'', χάρη στα τέρματα των Πάλμερ (54΄) και Τζάκσον (61΄).

Η Νιούκαστλ, μετά τον αποκλεισμό στην Ευρώπη, ξέσπασε στη Φούλαμ, την οποία σάρωσε με 3-0 στο ''Σεντ Τζέιμς Παρκ''.

Το Μπόρνμουθ-Λούτον για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ διακόπηκε μετά την κατάρρευση του ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, Τομ Λόκιερ, στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Υπενθυμίζεται, ότι αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο 29χρονος κατέρρευσε. Συγκεκριμένα τον περασμένο Μαΐο στον τελικό των playoffs με αντίπαλο την Κόβεντρι είχε χάσει ξανά τις αισθήσεις του.