Premier League: Πάτησε κορυφή η Σίτι, συνεχίζεται η αγωνία για την Νότιγχαμ (pics)

Χρύσανθος Δοβλέτογλου13 Απριλίου 2024

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε με ευκολία το εμπόδιο της Λούτον, κερδίζοντας με 5-1 και πάτησε στην κορυφή της Premier League έχοντας, όμως, έναν αγώνα περισσότερο από Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Τα γκολ των «πολιτών» σημείωσαν ο Χασιόκα με αυτογκόλ στο 2', ο Κόβασιτς στο 64', ο Χάαλαντ με πέναλτι στο 76', ο Ντοκού στο 87' και ο Γκβαρντιόλ στα... χασομέρια.

Η Νότιγχαμ κατάφερε να επιστρέψει από το 0-1 στον αγώνα με την Γουλβς, γυρίζοντας το ματς με γκολ των Γκιμπς Γουάιτ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και του Ντανίλο στο 57', αλλά ο Κούνια διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 62', που κρατάει σε αγωνία την Φόρεστ όσον αφορά την υπόθεση παραμονή.

Αναλυτικά τα σημερινά (13/4) αποτελέσματα:

Νιούκαστλ - Τότεναμ 4-0 (30' 51' Ίσακ, 32' Γκόρντον, 87' Σερ)

Μπρέντφορντ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (63' αυτ. Άρμπλαστερ, 90+3' Ονιέκα)

Μάντσεστερ Σίτι - Λούτον 5-1 (2' αυτ. Χασιόκα, 64' Κόβατσιτς, 76' πεν. Χάλαντ, 87' Ντοκού, 90+3' Γκβάρντιολ / 81' Μπάρκλεϊ)

Νότιγχαμ - Γουλβς 2-2 (45+1' Γκιμπς-Γουάιτ, 58' Ολιβέιρα / 40' 63' Κούνια)

Μπέρνλι - Μπράιτον 1-1 (74' Μπράουνχιλ / 79' αυτ. Μούριτς)