Πήρε το ντέρμπι η Σπόρτινγκ, 2-0 επί της Πόρτο του Κονσεϊσάο και ανέβηκε μόνη στην κορυφή!

Πέτρος Χαριζακλής19 Δεκεμβρίου 2023

Η Σπόρτιγκ ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι του πορτογαλικού Πρωταθλήματος αφού επιβλήθηκε της Πόρτο με 2-0. Με αυτή τη νίκη τα «λιοντάρια» ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ άφησαν στην 3η θέση τους «δράκους».

Στο πρώτο ημίχρονο η Σπόρτινγκ ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γιόκερες. Ο Σουηδός στράικερ με ωραία ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία «έγραψε» το 1-0.

Στο 45' ο Γιόκερες πέτυχε και δεύτερο γκολ αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε μέσω VAR για φάουλ του Κουαρέσμα στην αρχή της φάσης.

Με το καλησπέρα (51') στο δεύτερο μέρος, η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες για χτύπημα του Πέπε στο πρόσωπο παίκτη της Σπόρτινγκ και το έργο της ομάδας του Κονσεϊσάο έγινε ακόμη πιο δύσκολο.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αμορίμ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έφτασε στο 2-0 στο 60'. Ο Γιόκερες βγήκε στην αντεπίθεση και έστρωσε στον Πέδρο Γκονσάλβες, ο οποίος σε κενή εστία «κλείδωσε» τη νίκη της Σπόρτινγκ.